



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | 2-Wire, I²C, Serial |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 3.8 µs |
| Nominal Supply Current | 190 µA |
| Resolution | 1.25 B |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 20
Distributors
pcbx
Unit Price$6.04245
Ext.Price$6.04245
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.04245 | $6.04245 |
| 10 | $5.21663 | $52.16630 |
| 25 | $4.70217 | $117.55425 |
| 50 | $4.23844 | $211.92200 |
| 100 | $3.82047 | $382.04700 |
